Stratford, Columbus Catholic, Spencer compete at Athens Cross Country Invitational

ATHENS – James Heeg and Caden Bruesewitz had top-20 finishes to help the Stratford boys cross country team to a fifth-place finish at the Athens Invitational on Thursday.

Heeg placed 11th in 17:51.2 and Bruesewitz was 19th in 18:35.6 for the three area school’s best finishes in the boys race.

Stratford finished fifth with 134 points, Marshfield Columbus Catholic was eighth with 222, and Spencer took 13th with 317 points in the 14-team meet.

Bryce Fuerlinger finished 21st in 18:40.5 and Cole Noreen was 41st in 19:39.5 for the Dons.

Spencer was led by Ashton Ackman, who took 48th in 20:29.4.

Wisconsin Rapids Assumption won the boys team title behind first-place runner Garrett Dolan (16:18.6) and second-place finisher Sean Dolan (16:42.8).

In the girls race team standings, Stratford finished seventh with 184 points, Spencer took eighth with 193, and Columbus Catholic finished 10th with 211 points.

Kaylee Wehrman of Spencer led area runners, placing 30th in 23:40.3.

Lydia Golbach of Stratford was 32nd (23:44.5) and Sarah Zuelke finished 33rd (23:52.7) for the Tigers.

Columbus Catholic’s top runner was Janelle Haupt, who took 38th in 24:48.7.

Haley Voermans-Dean of Tomahawk won the girls race in 20:23.4.

2018 Athens Cross Country Invitational
Sept. 27, at Erbach Park, Athens
Boys
Team scores:
1. Wisconsin Rapids Assumption 65; 2. Tomahawk 70; 3. Athens 127; 4. Colby/Abbotsford 129; 5. Stratford 134; 6. Phillips 140; 7. Prentice 211; 8. Marshfield Columbus Catholic 222; 9. Owen-Withee 226; 10. Stanley-Boyd 252; 11. Three Lakes 259; 12. Laona/Wabeno 288; 13. Spencer 317; 14. Thorp 321.
Top 10, and Marshfield Columbus Catholic, Stratford and Spencer finishers: 1. Garrett Dolan (WRA) 16:18.6; 2. Sean Dolan (WRA) 16:42.8; 3. Jared Zwettler (TL) 16:44.8; 4. Nicholas Rogaczewski (ATH) 16:54.2; 5. Johnathon Nowacki (ATH) 17:19.5; 6. Jacob Seidel (OW) 17:26.4; 7. Drew Bolder (TOM) 17:31.9; 8. Matt Roth (CA) 17:45.9; 9. Evan Ploeckelman (TOM) 17:47.1; 10. Chase Oehmichen (CA) 17:49.5; 11. James Heeg (ST) 17:51.2; 19. Caden Bruesewitz (ST) 18:35.6; 21. Bryce Fuerlinger (MCC) 18:40.5; 27. Andrew Chapel (ST) 18:52.7; 28. Isaac Thompson (ST) 18:53.1; 41. Cole Noreen (MCC) 19:39.5; 48. Ashton Ackman (SP) 20:29.4; 49. Sam Schoenfuss (ST) 20:32.3; 50. Dawson Danen (ST) 20:42.4; 51. Will Boyer (MCC) 20:50.3; 53. Tyler Holcomb (ST) 21:13.8; 54. Orion Smith (MCC) 21:40.1; 55. Mark Fieweger (MCC) 21:40.8; 56. Caleb Rucker (SP) 21:49.0; 65. Cameron Nieman (SP) 22:44.4; 68. Kaizer Eikleberry (SP) 23:03.1; 72. Sam Wilczek (MCC) 24:23.1; 80. Braedon Miller (SP) 26:45.4; 84. Derek Fieber (MCC) 31:58.8.
Girls
Team scores:
1. Tomahawk 31; 2. Colby/Abbotsford 64; 3. Phillips 69; 4. Laona/Wabeno 141; 5. Wisconsin Rapids Assumption 175; 6. Three Lakes 176; 7. Stratford 184; 8. Spencer 193; 9. Athens 200; 10. Marshfield Columbus Catholic 211; Prentice, Owen-Withee, and Thorp incomplete.
Top 10, and Marshfield Columbus Catholic, Stratford and Spencer finishers: 1. Haley Voermans-Dean (TOM) 20:23.4; 2. Meagan Berg (TOM) 20:48.0; 3. Kortnie Volk (TL) 20:54.2; 4. Annikka Johnson (PH) 20:59.5; 5. Falon Immormino (TH) 21:05.4; 6. Macey Mann (TOM) 21:15.5; 7. Serena Moore (PR) 21:17.2; 8. Abby Van Rixel (ATH) 21:23.0; 9. Isabelle Feiten (CA) 21:28.9; 10. Kalin Baratka (PH) 21:34.8; 30. Kaylee Wehrman (SP) 23:40.3; 32. Lydia Golbach (ST) 23:44.5; 33. Sarah Zuelke (ST) 23:52.7; 36. Emily Wehrman (SP) 24:26.1; 38. Janelle Haupt (MCC) 24:48.7; 39. Maddy Pavloski (ST) 24:51.9; 43. Miranda Schneider (ST) 25:17.0; 45. Leah Nieman (SP) 25:34.5; 46. Melanie Lang (MCC) 25:36.1; 49. Lizzie Hanson (MCC) 25:49.7; 50. Aryiah Schuh (SP) 25:53.7; 51. Holly Dean (MCC) 25:57.5; 52. Hailey Roehl (MCC) 26:02.5; 54. Ashley Dean (MCC) 26:28.7; 56. Faith Miller (SP) 26:36.4; 57. Carolynn Heibl (ST) 26:40.7; 58. Megan Schmidt (ST) 26:41.5; 59. Sydney Boeger (ST) 26:47.0; 64. Delaney Wichlacz (SP) 28:18.2; 65. Alizabelle Carman (SP) 28:20.0; 68. Greta Schiferl (MCC) 29:59.7.