Auburndale girls win team title at annual Stratford Tiger Cross Country Invitational

STRATFORD – Auburndale had its top five runners all finish in no worse than seventh to literally run away with the girls team title at the 2018 Stratford Tiger Cross Country Invitational on Tuesday at Tiger Stadium.

Serena Moore of Prentice won the girls race in 20:43.8, but after that is was nearly all Auburndale.

McKenna Zieher was second (20:50.2), Isabella Jewell took third (21:02.2), Macie Schmeiser finished fourth (21:11.5), Vanessa Mitchell was sixth (21:21.3), and Erricka Zenner finished seventh (21:38.2) as the Apaches scored 22 points to easily win the team title.

Rhinelander was second with 71 points, Spencer finished fourth with 110 points, and Stratford took fifth with 126 points among the seven teams at the meet.

Jordyn Karl was ninth as well for Auburndale, which also had five others finish in the top 21.

Emily Wehrman led Spencer, taking 14th in 22:38.0, and Stratford’s Lydia Golbach finished 30th in 24:17.8 to top the Tigers’ runners.

Athens won the boys team title with 33 points on the strength of a first-place finish from Johnathon Nowacki (16:32.4) and a second-place finish from Nicholas Rogaczewski (16:36.4).

Stratford was second with 53 points, Spencer took sixth with 145, and Auburndale didn’t have a complete team with only four runners competing.

Carl Lundgren led Auburndale, taking sixth in 17:33.6; James Heeg led Stratford, taking seventh in 17:42.3, just ahead of teammate Cade Bruesewitz, who was eighth in 18:05.5; and Ashton Ackman finished 22nd in 20:17.8 to lead Spencer.

Auburndale, Stratford and Spencer will compete at the annual Smiley Invitational on Saturday at Tribute Golf Course in Wausau.

2018 Stratford Tiger Cross Country Invitational
Boys
Team scores:
1. Athens 33; 2. Stratford 53; 3. Rhinelander 69; 4. Prentice 109; 5. Owen-Withee 109; 6. Spencer 145; Auburndale incomplete.
Top 10, and Auburndale, Spencer and Stratford finishers: 1. Johnathon Nowacki (AT) 16:32.4; 2. Nicholas Rogaczewski (AT) 16:36.4; 3. Bridger Flory (RH) 16:49.5; 4. Peyton Enders (PR) 17:03.1; 5. Jacob Seidel (OW) 17:07.1; 6. Carl Lundgren (AUB) 17:33.6; 7. James Heeg (ST) 17:42.3; 8. Cade Bruesewitz (ST) 18:05.5; 9. Brock Thompson (AT) 18:13.2; 10. Andrew Hartmann (AT) 18:15.3; 11. Isaac Thompson (ST) 18:23.7; 12. Andrew Chapel (ST) 18:30.2; 20. Noah Schultz (AUB) 19:59.9; 21. Tyler Holocomb (ST) 20:15.5; 22. Ashton Ackman (SP) 20:17.8; 23. Ian Lang (AUB) 20:21.6; 26. Devan Slominski (ST) 20:44.2; 27. Sam Schoenfuss (ST) 20:46.6; 29. Dawson Danen (ST) 20:48.6; 30. Spencer Griepentrog (ST) 20:50.3; 31. Cody Miller (ST) 20:54.3; 35. Caleb Rucker (SP) 21:45.7; 36. Addison Schafer (ST) 22:01.8; 40. Kaizer Eikelberry (SP) 22:58.6; 41. Brett Bangart (ST) 22:59.5; 42. Cameron Nieman (SP) 23:45.6; 43. Hunter Hannan (ST) 23:55.6; 45. Benno Wenzel (ST) 24:12.8; 46. Tanner Oertel (ST) 24:20.9; 48. Paul Panterodt (ST) 24:32.3; 50. Alex Groenning (ST) 26:21.2; 51. Parker Empey (AUB) 26:21.2; 54. Braedon Miller (SP) 27:37.9; 56. Carson Balz (ST) 28:03.5.
Girls
Team scores:
1. Auburndale 22; 2. Rhinelander 71; 3. Prentice 91; 4. Spencer 110; 5. Stratford 126; 6. Athens 131; Owen-Withee incomplete.
Top 10, and Auburndale, Spencer and Stratford finishers: 1. Serena Moore (PR) 20:43.8; 2. McKenna Zieher (AUB) 20:50.2; 3. Isabella Jewell (AUB) 21:02.2; 4. Macie Schmeiser (AUB) 21:11.5; 5. Abby Van Rixel (AT) 21:18.8; 6. Vanessa Mitchell (AUB) 21:21.3; 7. Erricka Zenner (AUB) 21:38.2; 8. Kaitlyn Erickson (PR) 21:51.3; 9. Jordyn Karl (AUB) 21:53.6; 10. Hailey Geldernitck (OW) 22:12.2; 11. Taylor Stanton (AUB) 22:15.9; 12. Annalise Jewell (AUB) 22:18.8; 14. Emily Wehrman (SP) 22:38.0; 15. Autumn Richardson (AUB) 22:41.4; 16. Lily Kloos (AUB) 22:45.9; 20. Victoria Hasenorhl (AUB) 23:17.5; 21. Anna Kollross (AUB) 23:23.6; 22. Kaylee Wehrman (SP) 23:28.1; 25. Lillian Onsager (AUB) 24:02.3; 30. Lydia Golbach (ST) 24:17.8; 33. Sarah Zuelke (ST) 24:37.4; 34. Emmalee Richardson (AUB) 25:00.4; 35. Maddy Pavloski (ST) 25:08.6; 38. Leah Nieman (SP) 25:12.9; 39. Sydney Johnson (SP) 25:13.4; 40. Megan Schmidt (ST) 25:53.3; 43. Alexandra Wolf (AUB) 26:17.1; 44. Faith Miller (SP) 26:19.0; 45. Caroline Hiebl (ST) 26:20.5; 46. Sydney Boeger (ST) 26:23.4; 47. Miranda Schneider (ST) 26:24.3; 50. Delaney Wichlacz (SP) 27:23.3; 51. Grace Greenberg (ST) 27:28.1; 54. Julia Schneider (ST) 28:22.8; 55. Brenna Manecke (ST) 29:08.7; 59. Sarah Karl (AUB) 29:32.3; 64. Mirah Schoenfuss (ST) 30:17.6; 65. Paige Kolbeck (ST) 30:23.3.